Často se setkáváme s názorem, že pořízením klimatizace si zničím zdraví. Je sice zvláštní, že auto bez klimatizace by si dnes dobrovolně pořídil již jen málokdo, klimatizaci do podkroví svého domu ovšem stále považujeme za zbytečný luxus. Přitom díky klimatizaci v autě se můžete věnovat řízení a ne omdlévat horkem. A díky klimatizaci ve své podkrovní ložnici se můžete i v období veder v klidu vyspat a nabrat síly na druhý den. Je běžné, že podkrovní místnosti při déletrvajícím vedru začnou dosahovat teplot kolem 30 stupňů Celsia, a to už opravdu na příjemný spánek není.
A jaké hlavní argumenty proti běžně slýcháme:
1) Budu nemocný/á.
To ano, pokud nebudete klimatizaci používat správně. Chladit by se mělo vždy pouze na rozdíl 5°C. To znamená, že pokud je venku ke 30 stupňům, minimální teplota nastavená na klimatizaci by měla být alespoň 25°C. Tělo je totiž vlivem vysokých venkovních teplot aklimatizováno na mnohem vyšší teploty a 21°C v místnosti pociťuje daleko chladněji než v zimě.
2) „Ofoukne mě.“
Čímž většina myslí ztuhnutí šíje či jiných částí těla a následné bolesti způsobené dlouhodobým působením chladného vzduchu, který z klimatizace proudí. Opět musíme zkonstatovat špatné použití dobrého zařízení. Uživatel si vždy musí uvědomit, že ochlazený vzduch, který vychází z klimatizace má za úkol ochladit celou místnost, proto když mám na zařízení nastaveno 25°C, je logické, že ze zařízení nefouká vzduch o teplotě 25°C ale mnohem nižší. A je opravdu nerozumné nechat na sebe tento chladný vzduch proudit. I zde je však jednoduché řešení, a to správné umístění vnitřní klimatizační jednotky v místnosti a také vhodné nastavení směru a síly proudění vzduchu z vnitřní klimatizační jednotky.
3) A co bakterie a plísně?
Ani těch se už nemusíte obávat. Moderní klimatizační jednotky dnes obsahují sady filtrů, které dokáží likvidovat zápachy i alergeny. Mají v sobě zabudovaný samočistící systém výparníku a některé dokonce fungují již jako čističky vzduchu, a to díky plazma filtrům.
4) Klimatizace je příšerně drahá věc.
Tak i tento mýtus je už dávno překonán. Jako nastal boom solárních elektráren díky zlevnění zařízení pro jejich stavbu, tak i klimatizace již dlouho nepředstavují nedostižný luxus, ale začínají být spíše standardem. Současně je třeba upozornit, že většina dnešních zařízení jsou tepelná čerpadla vzduch – vzduch. Díky tomu je provoz dnešních klimatizací již celoroční záležitostí, kdy klimatizací v chladných dnech úsporně topíte a ve vedrech chladíte. Účinnost topení je přitom dle typu zařízení a při určitých venkovních podmínkách tří až pětinásobná oproti elektrickému kotli.